Emocje dziecka. Jak nauczyć dziecko przeżywania emocji?

emocje dziecka

Codzienność każdego z nas to wyzwanie. Natłok obowiązków i brak czasu powoduje pewne ograniczenia związane z odczuwaniem uczuć dorosłych jak i dzieci. W pogodni za lepszym życiem zapominamy o tym co najważniejsze czyli emocjach. Praca, dom, dzieci i codzienne obowiązki często nas przytłaczają i brakuje nam czasu na wyrażanie siebie. Zapominamy o tym czym są emocje oraz, że każdy z nas ma prawo do ich odczuwania. Nie zawsze natomiast wiemy jak kontrolować emocje lub jak radzić sobie z emocjami, a jak więc obudzić emocje dziecka? Wszystko znajduje się w poniższym artykule.

Jak radzić sobie z emocjami?

jak radzić sobie z emocjami

Jednak my dorośli mamy pewną przewagę nad dziećmi. Jesteśmy bardziej świadomi tego co czujemy, potrafimy nazywać emocje oraz świadomie bądź nie staramy sobie z nimi radzić, co nie zawsze oczywiście jest właściwe, ale przynajmniej próbujemy. Częstym sposobem na złość, smutek czy strach u ludzi dorosłych jest nagradzanie siebie. Nie jest to jednak dobra metoda na radzenie sobie z emocjami. Zakupy, film, jedzenie są tylko chwilowym zapomnieniem, a nie świadomym panowaniem nad emocjami.

Co robić?

Wystarczy dać sobie zezwolenie na przeżywanie emocji. Co to oznacza?

 • Gdy odczuwasz smutek – płacz
 • Kiedy czujesz złość – krzycz
 • Gdy odczuwasz szczęście – skacz i tańcz

Wydaje się proste prawda? Dlaczego więc tego nie robimy? Ponieważ boimy się wyrażać to co czujemy, boimy się krytyki lub ośmieszenia. Emocje są bardzo dobre, a każdy z nas ma prawo do ich przeżywania. Warto więc zastanowić się nad tym co czujemy w konkretnej sytuacji i nazwa to, a to już bardzo wiele. Zastanów się co Cie relaksuje i jak możesz odzwierciedlić swoje emocje. To jest już bardzo indywidualna sprawa, ponieważ są osoby które relaksować będzie medytacja lub spacer, w chwilach złości będą potrzebowały spożyć nadmiar energii na treningu lub po prostu pójść do lasu i krzyczeć. Zastanów się więc w jaki sposób Ty w przyszłości poradzisz sobie z emocjami i trzymaj się tego.

Pamiętaj, każdy człowiek ma prawo do odczuwania emocji i obowiązek mówienia o nich i wyrażania ich.

Emocje dziecka

jak opanować emocje u dziecka

Zastanawiałaś/eś się więc jak Twoje dziecko radzi sobie z emocjami i czy wie coś o nich? W jaki sposób ta mała istota radzi sobie z emocjami? Chciałabym przybliżyć Ci temat jakim są emocje dziecka, tak by mogłabyś/mógłbyś pomóc swojemu dziecku w przeżywaniu emocji. Jest kilka ważnych wskazówek, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku nauczyć się kontrolować emocje.

Jak opanować emocje dziecka?

jak opanować emocje u dziecka

 • Nazywajcie emocje, pokaż Twojemu dziecku jakie emocje istnieją
  Przykład: Wypiszcie na karteczkach jakie znacie emocje (radość, smutek, złość, szczęście, rozpacz, zaskoczenie, zdziwienie, miłość) to tylko kilka przykładów, ale postarajcie się sami wymyśleć znajome emocje. Następnie postarajcie się wyrazić wcześniej wypisane emocje graficznie, narysujcie je na osobnych karteczkach, a następnie dopasujcie nazwy do obrazków.W ten sposób Twoje dziecko nauczy się rozpoznawania emocji oraz dowie się jakie emocje może wyrażać.
 • Pokaż swojemu dziecku jak wygląda kiedy przeżywa poszczególne emocje
  Przykład: Do tego ćwiczenia potrzebne Wam będzie lusterko. Stańcie przed lustrem i na zmianę raz Twoje dziecko i raz Ty przedstawiajcie różne uczucia, możecie wykorzystać karteczki z poprzedniego zadania. Żeby Twoje dziecko zrozumiało lepiej na czym polega to ćwiczenie możesz go do tego wprowadzić, na przykład „Jak
  wyglądasz kiedy….”To ćwiczenie nauczy Twoje dziecko jak wyrażać emocje oraz pokażesz mu, że to co czuje może pokazać na zewnątrz i to nic złego.

 • Zobrazowanie emocji
  Przykład: Stwórzcie razem emotki, które będą przedstawiać poszczególne emocje. Na przykład, mogą to być pozostałe rolki z papieru toaletowego. Przygotujcie rolki, nożyczki, plastelinę, papier kolorowy, klej, brokat. Ozdóbcie rolki tak by wyrażały różne emocje. Następnie porozmawiajcie o tym co przedstawiają emotki i w jakich sytuacjach tak się czujecie. Warto zachować zrobione przez Was emotki i postawić je w pokoju dziecięcym. Codziennie możesz pytać Twoje dziecko jak się dziś czuje i poprosić by wskazało zrobioną przez Was emotkę, zapytaj również dlaczego tak się czuje, jednak nie zawsze oczekuj konkretnego powodu. Tutaj znajdziesz emotki, na których możecie się wzorować.

To ćwiczenie sprawi, że emocje dziecka będą łatwiejsze do zrozumienia i ułatwi to dziecku mówienie o nich.

Jak rozładować emocje dziecka?

jak rozładować emocje u dziecka

Chciałabym przestawić Ci kilka wskazówek dotyczących emocji u dziecka.

 • Kiedy widzisz, że Twoje dziecko jest smutne porozmawiaj z nim. Zapytaj co czuje i mocno przytul. Nie mów, że ma się nie smucić albo, że nie może płakać. Twoje dziecko ma prawo do smutku i płaczu, tak jak każdy z nas. Płacz nie jest powodem do wstydu
 • Dużo rozmawiaj ze swoją pociechą, nic tak dobrze nie działa na wszelkie troski jak rozmowa
 • Przeżywaj emocje wspólne z dzieckiem. Kiedy widzisz, że Twoje dziecko jest rozzłoszczone zaproponuj mu, że wspólnie możecie pokrzyczeć, albo drzyjcie gazetę i rzucajcie nią po całym domu
 • Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko ma powodu do radości to ciesz się razem z nim. Tańczcie, śpiewajcie po prostu bawcie się dobrze
 • Pamiętaj jednak, że najlepszą nauką przeżywania emocji jest spędzanie czasu z bliskimi. Kreatywne zabawy dla dzieci mogą być ciekawą formą nauki wyrażania emocji. Wszelkie pomysły zabaw możesz dowolnie modyfikować.

Twoje dziecko jest Twoim odbiciem

twoje dziecko jest twoim odbiciem

Rodzice często denerwują się, że tyle razy powtarzają pewne zasady i rady swoim dzieciom, a one wcale tego nie stosują. Dziecku można tłumaczyć, opowiadać i radzić ale najlepiej zrozumie co masz mu do przekazania jak mu to pokażesz. Dzieci są bardzo mądre, obserwują i zapamiętują każde Twoje zachowanie, a w przyszłości odwzorowują je w swoim świecie.

Dlatego jeśli Ty chowasz się po kątach i cichutko płaczesz, a kiedy Twoje dziecko to zobaczy, tłumaczysz się mówiąc, że nic się nie stało i spociły Ci się oczy uczysz tłumienia emocji dziecka oraz tego, że płacz to coś wstydliwego i krępującego. Zamiast tego płacz głośno i publiczne, a swojemu dziecku mów, że jeśli ma potrzebę powinno płakać. Często jest też tak, że dziewczynkom daje się przyzwolenie do płaczu, a chłopcom niekoniecznie mówiąc, że „Chłopcy nie płaczą”. Wcale nie, chłopcy tak jak i dziewczynki, kobiety czy mężczyźni, mają prawo do płaczu i smutku i nie muszą się z tym kryć.

Również w sytuacji radości, pokaż swojemu dziecku, że ma prawo się cieszyć. Ty również rób to jeżeli coś sprawi Ci szczęście. Pokaż swojemu dziecku, że nawet najmniejszy sukces warto celebrować. Włącz głośno muzykę, śpiewaj, skocz i tańcz, niech Twoje dziecko wie, że jesteś szczęśliwa/szczęśliwy i niech będzie świadome tego że okazywanie radości to nie wstyd. Dzięki temu emocje dziecka będą pozytywne.

Emocje dziecka. Jak nauczyć dziecko przeżywania emocji?
5 (100%) 2 votes

Skomentuj ten artykuł:

Niezwykła Codzienność

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Inline
POLUB NASZ FANPAGE!
Inline
POLUB NASZ FANPAGE!