Zabawy dla dzieci – 5 kreatywnych propozycji [GRA MEMORY DO POBRANIA]

zabawy dla dzieci

Jak to możliwe, że w czasach przepychu i dobrobytu naszym dzieciom brakuje najważniejszego? Czasu który poświęcają im rodzice, a co za tym idzie bliskości i miłości rodzicielskiej. Dlaczego rodzice nie mają czasu na kreatywne zabawy dla dzieci? Jak często rodzice chcąc mieć chwilę dla siebie wręczają dziecku kolorową zabawkę wydającą wszystkie możliwe dźwięki? Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ wszystkie te „cuda” przeznaczone są właśnie dla naszych pociech i co więcej często mają funkcje edukacyjne, ale czy nie mądrzej i lepiej byłoby usiąść obok swojej pociechy i pobawić się razem bez tych wszystkich sklepowych zabawek? I po prostu pobawić się bez zabawek.

Nie każdy rodzic ma w obowiązku być kreatywnym i znać wszystkie zabawy świata, liczą się chęci i zaangażowanie!

Codzienne obowiązki a kreatywne zabawy dla dzieci

Codzienne obowiązki, a kreatywne zabawy dla dzieci

Nawet jeśli jesteś zmęczona/y codziennymi obowiązkami i pogonią za pieniądzem, pamiętaj, że ta mała istota kiedyś Ci za to podziękuje. Za bezcenne chwile spędzone z pomysłowym rodzicem. Kreatywne zabawy z naszym dzieckiem mogą być krótkie i zajmować 10-15 min jako kołysanka do snu. Być odpoczynkiem po obiedzie lub pomysłem na spędzenie całego dnia rodzica z dzieckiem. Nie oznacza to jednak, że musisz specjalnie się do tego przygotowywać i planować taką zabawę z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że Twoje dziecko doceni Twoją spontaniczność i umiejętność dostosowania się do jego nastroju i wymagań. Nadchodzi okres jesienno-zimowy, podczas którego pogoda często nie pozwala nam na zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu i jesteśmy zmuszeni pozostać z nimi w domu i zorganizować czas.

zabawy dla dzieci

5 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci

Autorska gra planszowa

autorska gra planszowa

Gry planszowe to obecnie potęga zabawek rozrywkowych i edukacyjnych, w szerokiej ofercie sklepowej możemy znaleźć planszówkę o każdej tematyce. Różnorodność gier planszowych jest tak duża, że często nie można zdecydować się którą kupić, a przecież chciałoby się mieć wszystkie.

Ale po co kupować?

Zastanawiałaś/eś się kiedyś ile szczęścia i radości dostarczy Twojemu dziecku własnoręcznie zrobiona gra planszowa czyli zabawy bez zabawek? W zależności od wieku dziecka musisz dostosować cały przebieg zabawy, ale pomyśl tylko jak bardzo Twoje dziecko będzie się cieszyć kiedy będzie mogło samo zaprojektować grę, w którą zagra cała rodzina. Własnoręcznie zrobiona gra planszowa to kreatywne zabawy dla dzieci z których może skorzystać cała rodzina.

Jak to zrobić?

 • Przygotuj brystol/szary papier lub po prostu kartkę papieru
 • Kredki/flamastry/pieczątki/kolorowy papier/gazety
 • Przedmioty/rekwizyty

Usiądź wspólnie z dzieckiem i przedstaw mu jaki masz pomysł na zabawy bez zabawek. Opowiedz co będziecie robić, a przede wszystkim ile czasu jesteś mu w stanie poświęcić. Następnie ustalcie o czym będzie Wasza gra i co będzie Wam do tego potrzebne. Podobnie wytłumacz mu jaką będzie miała formę (plansza, kartoniki). Ustalcie zasady i regulamin. Postarajcie się by była ona kolorowa i przyozdobiona. Na koniec czeka Was nagroda, może wspólnie z całą rodziną zagrać w Waszą
własną grę.

Własnoręczne gry planszowe to super pomysł na kreatywne zabawy dla dzieci czyli wspólnie spędzony czas tylko Twój i Twojego dziecko oraz nowa zabawka w domu czyli zabawy bez zabawek. Tych sklepowych oczywiście!

GRA MEMORY

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy popularną grę memory do POBRANIA!

gra memory

Wystarczy, że pobierzesz plik, wydrukujesz go na zwykłej kartce A4 w dwóch egzemplarzach, a następnie wytniesz obrazki. Aby ułatwić Ci zadanie plik przygotowaliśmy w PDFie!

Po wszystkim możesz już przystąpić do gry ze swoim dzieckiem odnajdując takie same zwierzątka i świetnie się przy tym bawiąc! Serdecznie zachęcamy!

WPISZ MAILA NA KTÓREGO MAMY WYSŁAĆ GRĘ

Domowy salon SPA

domowy salon spa

Każdy z nas zasługuje na chwilę przerwy i przyjemności, a więc dlaczego nie zapewnić sobie domowego SPA z naszym dzieckiem? To świetna forma zabawy dla dzieci oraz relaksu, a co najważniejsze nie potrzebujemy do tego absolutnie żadnych sklepowych zabawek! Co zyskamy? Przede wszystkim bezcenne chwile spędzone z naszą pociechą oraz chwilę odpoczynku która należy się każdemu, nawet tym najbardziej zapracowanym rodzicom.

Jaka przyjemność czeka nas w domowym SPA?

To już oczywiście zależy od wyobraźni i fantazji Twojej i Twojego dziecka. Każdy z nas relaksuje się w inny sposób i lubi coś innego. W zależności od wieku dziecka możemy różnorodnie kierować naszą zabawą.

Wspólne masaże: wszystkie dzieci z pewnością uwielbiają być masowane oraz wykonywać masaż. Jest wiele wierszyków, które możemy mówić wykonując rodzinne masaże, oto kilka z nich.

Pisze Pani na maszynie

Pisze pani na maszynie (palcami uderzamy po plecach dziecka)
Stop, przecinek (pociągamy lekko za ucho prawe)
Stop, przecinek (pociągamy lekko za ucho lewe),
Świeci słońce (masujemy całą dłonią po plecach),
Idą konie (lekko uderzamy pięściami po plecach).
Biegną słonie po betonie (bokiem dłoni uderzają po plecach)
Płynie sobie kręta rzeczka (bokiem dłoni krętą linią przesuwamy wzdłuż kręgosłupa).
Idą panie na szpileczkach (palcami wskazującymi uderzamy po plecach)
Pada, mały drobny deszczyk (wszystkimi paluszkami lekko uderzmy po plecach).
Czujesz dreszczyk? (lekko chwytamy za szyję).

Kanapka

Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni po plecach dziecka),
Potem posmaruję (głaszczemy całą powierzchnią dłoni plecy),
Na to ser położę (przykładamy wiele razy i na krótko dłonie do pleców),
Pomidora dołożę (rysujemy małe kółka na plecach),
I posolę i popieprzę (dotykamy delikatnie plecy, przebierając palcami),
Żeby wszystko było lepsze (masujemy).
Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.

Placek babci

Babcia placek ugniatała, (naciskamy plecy dziecka płasko ułożonymi dłońmi)
wyciskała, wałkowała. (ściskamy dziecko za boki, przesuwamy płasko obie dłonie
jednocześnie)
raz na prawo, raz na lewo. (przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach)
Potem trochę w przód i w tył,
żeby placek równy był.
Cicho… cicho… placek rośnie (nakrywamy dziecko rękoma lub całym ciałem)
w ciepłym piecu u babuni.
A gdy będzie upieczony (głaszczemy dziecko po plecach)
każdy brzuch zadowolony.

W zależności od wieku dziecka możemy dostosowywać formę masażyków tak by były one ciekawe zarówno dla rodzica jaki i dziecka.

Relaksacja: wystarczy, że włączysz muzykę, która Cie uspokaja (dla każdego to może być coś innego) oraz położysz się ze swoim dzieckiem na podłodze i wspólnie będziecie myśleć o miłych chwilach lub marzyć o tym co dobre. Starsze dzieci bez problemu poradzą sobie z tym zadaniem, natomiast młodsze warto zainteresować lub zachęcić do relaksacji rozmową lub bajką.

Więcej wierszyków masażyków znajdziecie tutaj

Dary natury

dary natury

Zastanawiałaś/eś się kiedyś jak dużo darów dostajemy od natury? I jak łatwo można zrobić z nich kreatywne zabawy dla dzieci? Teraz tylko pomyśl każda pora roku odpowiednia jest by wyjść do parku lub po prostu w miejsce gdzie znajdziemy drzewa lub kwiaty. Wystarczy pooglądać z dzieckiem roślinność która nas otacza, a następnie zebrać kilka podarunków od matki natury. Chciałabym przedstawić Ci teraz kilka kreatywnych zabaw dla dzieci, które możesz stworzyć bez wszystkich drogich zabawek. Dodatkowo możesz wszystko dopełnić ciekawymi grafikami.

Co z nimi zrobić?

 • Kasztany, żołędzie: możemy zrobić z nich ludziki, stworki oraz różnorodne budowle,
  które na koniec możemy ozdobić
 • Szyszki, kasztany: możemy je przyozdabiać i robić różnego rodzaju dekoracje lub
  podarunki (ozdabianie: brokat, lakier do paznokci, plastelina, farba)
 • Liście: możemy zrobić klaser, girlandy z liści oraz różnego rodzaju wyklejanki z liści
 • Kwiaty: zbierzcie wspólnie różne kwiaty,a następnie ususzcie, możecie zrobić z nich klaser lub różnego rodzaju ozdoby np. ramkę a zamiast zdjęcia ususzony kwiat

Pamiętaj, że tutaj wygrywa Wasza wspólna kreatywność i pomysłowość.

Zawody sportowe

kreatywne zabawy dla dzieci

Wspólnie z dzieckiem zorganizujcie domowe zawody sportowe. Stwórzcie wspólnie rekwizyty, konkurencje oraz punktacje. Pozwól byście razem zarządzali tą zabawą. Oto kilka pomysłów na konkurencje sportowe.

 • Rzuty do celu: wystarczy zwinąć w kulki niepotrzebne kartki papieru lub stare gazety
  oraz wyznaczyć sobie cel. Może to być dywanik, miska, wiadro.
 • Skoki: rozłóżcie w pomieszczeniu poduszki w różnej odległości od siebie,
  przeskakujcie przez nie tworząc np. „skoki przez kałuże”
 • Tor przeszkód: rozmieść w pomieszczeniu różne przeszkody, które będziecie musieli
  pokonać. Np. przechodzenie pod stołem/krzesłem, chodzenie po równoważni (rozłóż
  sznurek skakankę/linę i przechodźcie po niej tak by nie upaść na podłogę.

To tylko kilka pomysłów na konkurencje w zawodach sportowych. Pamiętajcie, że ogranicza Was tylko własna wyobraźnia.

Własne bajki

własne bajki

Własne bajki to super pomysł na zabawy dla dzieci, które mogą być formą dobranocki lub po prostu przerwy w codziennych obowiązkach, ponieważ nie zajmuje dużo czasu.

Zostańcie wspólnie autorami bajki. Być może wydaje Ci się to trudne, lecz nic bardziej mylnego. To bardzo proste. Ustalcie wspólnie z dzieckiem jacy bohaterowie wystąpią w Waszej bajce oraz gdzie rozgrywać się będzie fabuła. Wymyślajcie wspólnie przygody które spotkają bohaterów oraz jak będą zachowywać się w Waszej bajce.

Dzieci bardzo lubią takie wymyślanki, a co najważniejsze są one kreatywną formą zabawy dla dzieci. Jeśli macie więcej czasu, dodatkowo możecie zobrazować swoją bajkę, na przykład narysować wymyślone postacie lub co więcej wykonać własnoręczne pacynki, które później wykorzystacie w przedstawieniu inspirowanym waszą bajką.

 

Twoje dzieci docenią poświęcony im czas i kreatywność!

Twoje dzieci docenią poświęcony im czas i kreatywność

Zaproponowane zabawy, to tylko kilka pomysłów na wspólnie spędzony czas rodzica z dzieckiem. Pamiętaj, że dla Twojego dziecka ważniejsza jest zabawa z rodzicem niż nowa zabawka, którą pobawi się tydzień, a następnie wyrzuci do kąta. W dzisiejszych czasach, kiedy potęgą jest elektronika i dobrobyt w postaci różnorodnych zabawek zapominamy o najważniejszym czyli o wspólnych chwilach spędzonych z rodziną.

Podczas wspólnych zabaw z pewnością zbliżycie się do siebie, nawiążecie bliską relację, a przede wszystkim będziecie się świetnie bawić. Wspólne zabawy pomogą również rozwijać emocje dziecka. Pamiętaj, że zaproponowane kreatywne zabawy dla dzieci są tylko kierunkiem, w którym polecam Ci iść. Samodzielnie postaraj się modyfikować nasze zabawy, a także je udoskonalać. Pamiętaj również, że w zależności od wieku dziecka każda z tych propozycji może zostać zmieniona.

Najważniejsze abyś była elastyczną mamą/elastycznym tatą i dostosowywała/ał się do potrzeb Twojego dziecka, a z pewnością w przyszłości podziękuje Ci ono za wspaniały wspólnie spędzony czas bez nadmiaru sklepowych zabawek.

Zabawy dla dzieci – 5 kreatywnych propozycji [GRA MEMORY DO POBRANIA]
5 (100%) 5 votes

Skomentuj ten artykuł:

Niezwykła Codzienność

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Inline
POLUB NASZ FANPAGE!
Inline
POLUB NASZ FANPAGE!